METODOLOGIA TRENINGÓW UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH TUS SST
grafika
Powrót
Drukuj
Pdf
Wypowiedz się

Umiejętność to praktyczna znajomość, zdolność do wykonania czegoś, biegłość w czymś. Umiejętność społeczna to praktyczna znajomość zachowań społecznych, zdolność do nawiązywania i podtrzymywania najprostszych wręcz relacji, pewnego rodzaju biegłość w tych czynnościach. Każdego z nas powinna cechować umiejętność odczytywania sytuacji społecznych, wywierania pozytywnego wpływu na innych ludzi w kontaktach interpersonalnych. Umiejętności społeczne są potrzebne każdemu, są tak powszechne, że często ich nie zauważamy. Uczymy się ich od najmłodszych lat, stykając się z innymi ludźmi - tak w rodzinie, wśród najbliższych, jak i w środowisku, w którym przebywamy. Nabywanie umiejętności społecznych poprzez kontakt z otoczeniem nazywamy naturalnym treningiem umiejętności społecznych. 

Niektórzy z nas z różnych powodów nie mają (nie mieli) możliwości nabycia umiejętności społecznych, lub też w trakcie swego życia je utracili. Przez to, przejawiają deficyty w sferze społecznej. Nie potrafią w prawidłowy sposób wygenerować w sobie zachowań odpowiednich do sytuacji czy też kontaktu z określonymi osobami, nie podejmują wyzwań interpersonalnych, nie identyfikują zachowań innych ludzi, a co za tym idzie - nie wiedzą co może być przyczyną takich a nie innych postaw innych osób wobec nich, ani też jakie będą tych postaw skutki. Ważnym elementem umiejętności społecznych jest ich akceptowalność przez innych ludzi oraz intencjonalność, czyli ukierunkowanie na cel. 

Jeśli osoba przejawia trudności społeczne, które nie można skompensować w naturalnym treningu umiejętności społecznych, trening taki realizuje się w warunkach specjalnie w tym celu zaaranżowanych. Pełni on wówczas rolę korekcyjną, terapeutyczną, edukacyjną, rewalidacyjną, czy wręcz rehabilitacyjną. Dzięki treningowi osoba poznaje sens i cel zachowań społecznych, poznaje poszczególne ich elementy i praktycznie je ćwiczy, otrzymuje informacje zwrotne dotyczące prawidłowości tych zachowań. Trening służy także utrwalaniu i integracji nabytych zdolności w codzienności, w środowisku danej osoby. 

Treningi przeprowadzane są w trakcie indywidualnych spotkań, sesji grupowych lub też na przemian łącząć pracę indywidualną z pracą z mniejszych i większych grupkach (max do 8 osób). TUS korzysta ze swoich specyficznych form treningowych i technik. Mamy tu więc do czynienia z treningiem percepcji społecznej, podejmowania ról społecznych, analizowaniem sytuacji społecznych, z ćwiczeniami nadawania przekazów niewerbalnych, komunikowaniem werbalnych i autoprezentacją. Trener umiejętności społecznych wykorzystuje technikę odgrywania ról i modelowania zachowań. Ważne jest przy tym, żeby trening nie był oderwany od rzeczywistości danej osoby, dotykał jej dnia codziennego i otoczenia, w którym przyszło jej żyć. To swego rodzaju przyuczenie do rzeczywistych sytuacji.  

Powrót
Drukuj
Pdf
Wypowiedz się
Debug toolbar