Prowadzenie treningów umiejętności społecznych w specjalistycznych usługach opiekuńczych KOŁOBRZEG

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej (z dn. 6 lipca 2006 zmieniającym rozporządzenie z dn. 22 września 2005 r.) w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych, usługi takie mogą być świadczone przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, fizjoterapeuty, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć określone specjalistyczne usługi. Każda z tych osób musi posiadać udokumentowane przeszkolenie w zakresie prowadzenia treningów umiejętności społecznych – umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań, kształtowania nawyków celowej aktywności i prowadzenia treningu zachowań społecznych.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb osób, wynikające z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Są one świadczone osobom samotnie mieszkającym w miejscu ich zamieszkania lub osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a najbliższa rodzina zobowiązana do takiej opieki nie może jej zapewnić. Mogą one być również świadczone w ośrodku wsparcia.
Rozporządzenie MPS z dn. 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych wskazuje, że przeszkolenie w zakresie prowadzenia treningów umiejętności społecznych dotyczy umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań, kształtowania nawyków celowej aktywności i prowadzenia treningu zachowań społecznych.

Wychodząc naprzeciw zapisom rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Zachodniopomorskie Centrum Szkoleń i Wspierania Przedsiębiorczości zaprasza do skorzystania ze szkolenia w tym zakresie.

"Prowadzenie treningów umiejętności społecznych w zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych" to 8-godzinne szkolenie (1 dzień), w trakcie których uczestnicy nabywają umiejętność prowadzenia treningów umiejętności społecznych. Daje ono także możliwość poznania własnych emocji w kontakcie z osobami z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie. Uczy komunikowania w sytuacjach trudnych oraz rozwija inteligencję emocjonalną w pracy z ludźmi. Szkolenie pozwala poznać techniki (i ich zastosowanie) kształtowania celowej aktywności. Uczymy jak dostrzec potencjał osoby niepełnosprawnej i jak go rozwijać.

Program szkolenia:

1. Obowiązujące regulacje prawne związane ze świadczeniem specjalistycznych usług opiekuńczych.
2. Pojęcie zaburzenia i choroby psychicznej oraz niepełnosprawności intelektualnej.
3. Symptomy niepełnosprawności psychicznej i niepełnosprawności intelektualnej.
4. Zasoby i potencjał osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną.
5. Umiejętność komunikowania się z osobami z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną.
6. Umiejętność kształtowania motywacji do akceptowalnych przez otoczenie zachowań.
7. Techniki kształtowania nawyków celowej aktywności.
8. Prowadzenie treningów zachowań społecznych.
9. Współpraca z rodziną i instytucjami.

Wartość szkolenia: 450 zł

Wartość szkolenia zawiera się usługa trenerska, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, zaświadczenie o udziale w szkoleniu zgodne z przepisami MEN i rozporządzeniem MR,PiPS.

Miejsce szkolenia: Kołobrzeg

Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Jeśli jesteś zainteresowany - zapytaj o szczegóły
e- mail: szkolenia@zachodniopomorskie.edu.pl lub tel. 502257571

MIEJSCE: Kołobrzeg